Korytarz życia w praktyce. Zobacz nagranie z S3 [WIDEO]

Czas, w jakim służby ratunkowe dotrą do poszkodowanych, może decydować o życiu lub śmierci. Stąd też tak istotnym jest, aby podczas zdarzeń umożliwić szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia. Przykładem było zachowanie kierowców na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3.

W czwartek (26 stycznia) w okolicach Zielonej Góry, na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3 doszło do zdarzenia drogowego, w trakcie którego jeden pojazd najechał na tył drugiego. Na szczęście uczestnicy tego zdarzenia nie odnieśli poważniejszych obrażeń i całe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Niestety samo zdarzenie i uszkodzone w jego wyniku pojazdy spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu, czego efektem był kilkukilometrowy korek. Na miejsce wezwane zostały służby. Jak zawsze w tego rodzaju sytuacjach liczy się czas i jak najszybszy dojazd służb ratowniczych do poszkodowanych. Dlatego kierowcom, znajdującym się w tamtym czasie na drodze ekspresowej S3 należą się wielkie słowa uznania, bowiem wzorowo utworzyli oni tak zwany „korytarz życia”. Dzięki temu policjanci, strażacy i ratownicy medyczni mogli w tym czasie sprawnie i bez przeszkód pracować na miejscu zdarzenia, tak aby ruch na drodze został upłynniony jak najszybciej.

Przypominamy – obowiązek jego utworzenia dotyczy kierowców poruszających się drogami, o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia, kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie. Zgodnie z przyjętą zasadą: kierujący pojazdami poruszający się lewym pasem powinni zjechać do jego lewej krawędzi, a pozostali do prawej. Pamiętaj – korytarzem życia poruszać mogą się wyłącznie pojazdy uprzywilejowane oraz pojazdy biorący udział w akcji ratowniczej. Jeszcze raz wielkie brawa dla kierowców za ich wzorową postawę na drodze!

źródło: policja.pl