Najgroźniejsi polscy przestępcy na liście EUROPOL [ZDJĘCIA]

EUROPOL i ENFAST rozpoczynają kampanię medialną’2021 dotyczącą najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej. Niektórzy z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie to długotrwali uciekinierzy, którzy przez wiele lat unikali schwytania przez organy ścigania. Niektórzy z nich mogą obecnie prowadzić stosunkowo zwyczajne życie, ale mają mroczną, kryminalną przeszłość, którą desperacko starają się ukryć.

ENFAST (sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców), wspierany przez EUROPOL, rozpoczyna dziś kampanię „Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021”, aby przykuć uwagę do poszukiwanych w całej Europie, którzy ukrywają się w naszym otoczeniu.

EUROPOL Cię potrzebuje!

Wszyscy przestępcy w tej kampanii są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami czy handel ludźmi. Prosimy Cię, abyś odwiedził stronę internetową EU Most Wanted i obejrzał zdjęcia tych poszukiwanych oraz sprawdził, czy rozpoznajesz któregoś z nich. Jeśli tak, możesz anonimowo poinformować nas o tym za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Możesz w znacznym stopniu pomóc organom ścigania w schwytaniu osoby, która od dawna ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości.

W tym roku prawie wszystkie państwa członkowskie biorą udział w kampanii „Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej”, a na stronie internetowej opublikowanych jest obecnie 54 poszukiwanych przestępców.

Współpracując, możemy zwalczać przestępczość transgraniczną

Strona internetowa Europe’s Most Wanted została zainicjowana przez sieć ENFAST w styczniu 2016 r. przy pełnym wsparciu EUROPOL’u. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu poważnych przestępców poszukiwanych na podstawie europejskich nakazów aresztowania. Współpraca między państwami członkowskimi ma kluczowe znaczenie w przypadku przestępczości transgranicznej, ponieważ poszukiwani przemieszczają się z kraju do kraju i wielokrotnie wymykają się organom ścigania.

Od uruchomienia strony internetowej w 2016 r. coroczne kampanie odnotowują ciągły sukces. W sumie od 2016 r. zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły ze strony internetowej EU Most Wanted.

Zastępca Dyrektora Wykonawczego do spraw operacyjnych EUROPOL’u, Jean-Philippe Lecouffe, powiedział: – U podstaw tej kampanii leży sprawiedliwość dla ofiar. Sprawdzając stronę internetową EU Most Wanted i przeglądając listę poszukiwanych, można przyczynić się do zatrzymania przestępcy i postawienia go przed sądem. Do tej pory zatrzymano 110 poszukiwanych. EUROPOL i krajowe organy ścigania potrzebują Państwa pomocy, aby chronić mieszkańców Europy.

Najbardziej poszukiwani obywatele Polski znajdujący się na liście EU Most Wanted:

Źródło:policja.pl

fot. tamże