Chciał popełnić samobójstwo. Pomoc przyszła w ostatniej chwili
Gdańscy policjanci po raz kolejny uratowali ludzkie życie. Funkcjonariusz odciął zaciśnięty pasek na szyi 26-latka i natychmiast udzielono mu pomocy medycznej. Mężczyzna odzyskał przytomność, został przewieziony do szpitala i trafił pod opiekę specjalistów.
Codzienna policyjna praca to nie tylko zatrzymywanie sprawców przestępstw, podejmowanie interwencji czy patrolowanie gdańskich ulic. Bardzo często funkcjonariusze w sposób bezpośredni ratują ludzkie życie. Udzielają pomocy przedmedycznej ofiarom przestępstw, wypadków, ale także osobom, które postanowiły odebrać sobie życie. Tak właśnie było wczoraj w nocy, kiedy to policjanci z komisariatu Śródmieście odebrali zgłoszenie od zaniepokojonej kobiety. Zgłaszająca o godzinie 4.30 zaalarmowała mundurowych o tym, że jej brat ma myśli samobójcze. Mężczyzna był w mieszkaniu sam, a ona nie zdążyłaby dojechać na czas, ponieważ przebywała poza Gdańskiem.
Na miejsce natychmiast został skierowany najbliższy policyjny patrol. Mundurowi w zaledwie kilka minut dojechali pod adres, jednak wejście drzwiami nie było możliwe. Policjanci z pomocą strażaków błyskawicznie dostali się do mieszkania na pierwszym piętrze przez okno i sprawdzili pomieszczenia. W łazience jeden z funkcjonariuszy zauważył wiszącego na pasku od spodni, nieprzytomnego mężczyznę i natychmiast odciął zaciśniętą na szyi 26-latka pętlę. Mężczyzna po udzielonej przez ratowników medycznych pomocy odzyskał przytomność i został przewieziony do szpitala. Tam trafił pod opiekę specjalistów.
Szybkie zgłoszenie kobiety oraz błyskawiczna interwencja policjantów i pozostałych służb, niewątpliwie pozwoliły na uratowanie ludzkiego życia.
Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w tym przypadku.
Jeśli widzisz, że twoja znajoma, znajomy jest smutny, przygnębiony to zapytaj, jak możesz im pomóc, udziel jej praktycznej pomocy, uczul jej bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.
Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
116 111- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Źródło: policja.pl
Fot. ilust./arch.
Ten blog to dla mnie jak wizyta u dobrego przyjaciela – zawsze mile widziana i zawsze pełna inspiracji! Czytając te teksty, czuję, że uczę się czegoś nowego i rozwijam w sposób przyjemny i pożyteczny.