Znieważył operatora numeru alarmowego 112 [NAGRANIE ROZMOWY]

Operatorzy numerów alarmowych objęci są ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Przekonał się o tym 18-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego, który usłyszał zarzut znieważenia dyspozytorów numeru alarmowego 112.

r e k l a m a

Wiele osób blokując numery alarmowe nie zdaje sobie sprawy, że często ich zachowanie odbiera szanse na udzielenie pomocy osobom naprawdę tego potrzebującym. Niestety zdarza się, że dzwoniący robią sobie żarty z operatorów, proszą o realizację abstrakcyjnych próśb, czy też po prostu pod wpływem alkoholu znieważają i obrażają pracowników obsługujących numery.

Właśnie taką postawą wykazał się 18-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego. Mężczyzna pod wpływem alkoholu kilkukrotnie zadzwonił na numer alarmowy i wyzywał słowami wulgarnymi operatorów. Żądał interwencji Policji, bo twierdził, że rodzina nie chce go wypuścić z domu po piwo. Po odmowie przyjęcia zgłoszenia mężczyzna groził, że „wbije sobie nóż w serce”. 18-latek pomimo upomnień nie chciał się rozłączyć i ciągle powtarzał obelgi i wyzwiska.

r e k l a m a

Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. W toku czynności okazało się, że 18-latek świętował w tym dniu swoje urodziny. Usłyszał zarzut znieważenia operatorów numeru 112 i wywierania wpływu na czynności urzędowe. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Przypominamy, że operatorzy numerów alarmowych zostali objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, w których osoby dzwoniące bezkarnie grożą i znieważają operatorów numerów alarmowych. Zgodnie z prawem określone czyny zagrożone surowszą karą, jeśli zostały dokonane wobec funkcjonariusza publicznego, niż wobec innej osoby.

Źródło: policja.pl

fot. ilust.

r e k l a m a